Domček Vysoká pri Morave

Osobne úplne najviac oceňujem ľudský prístup, otvorenosť a priateľskosť, čo by sme pri bežnej stavebnej firme v takejto miere určite nemali a práve to bolo to, čo nás odrádzalo od spolupráce so stavebnou firmou. Celý proces bol pre nás veľmi pekný zážitok, vďaka ktorému sme okrem kvalitnej stavby získali aj veľa príjemných zážitkov, či spoznali podobne naladených ľudí, ktorí boli na workshopoch. Zuzka a Janči nám vo veľa veciach ochotne poradili a verím, že vďaka nim budeme mať naozaj zdravý a útulný domov, v ktorom sa budeme cítiť príjemne a spokojne.

Láska na prvý pohľad

Michal a Karin sa mali už svoj rozpracovaný projekt, svojho architekta a predstavu o stavbe. V tom natrafili na nás a hneď sme ich chytili za srdce. „Na Homereset sme natrafili počas toho, ako sme hľadali stavebnú firmu, ktorá by nám postavila drevodom, ale bolo to cez článok na blogu Lifereset, ktorý sa vôbec netýkal stavby. Ihneď nás však celý koncept a prístup zaujal a vedeli sme, že presne niečo také chceme. No proste náhoda, za ktorú ste naozaj vďační. Išlo najmä o samotný projekt, ktorý bol narozdiel od ostatných z nášho pohľadu najviac premyslený a spĺňal naše predstavy o veľkosti – teda aby nebol zbytočne veľký, ale zároveň tam budeme mať všetko, čo potrebujeme ,“ hovorí Karin Rachel.

Prvý kontakt a stretnutia

Už v januári sedeli u nás doma s tým, že rozpracovaný projekt nebudú dokončovať, ale chcú ten náš a to s nami. Mali v tom úplne jasno. Na prvom stretnutí sme im zodpovedali otázky k spolupráci aj projektu. Pred prvým kontaktom je dôležité, aby mali klienti predschválený úver (v prípade mobilného domu sa často zakladá rodičovský dom, byt, iná nehnuteľnosť, lebo na mobilný dom vám banka úver nedá) alebo mali inak riešené financie. Tiež je veľmi dôležité, aby mali klienti pozemok. Niekomu sa môžu zdať tieto požiadavky smiešne. Ale pravidelne nám chodia žiadosti o stretnutie, s tým, že pozemok sa ešte len hľadá a peniaze nie sú. Vec je tá, že pozemok môžete hľadať aj dva roky a dovtedy sa vám zmení situácia natoľko, že napríklad skončite šťastne v byte.

Zmeny v projekte

Karin a Michal mali aj pozemok aj financie dotiahnuté. Dôležité bolo povedať si prípadné zmeny, ktoré by chceli zapracovať do ich projektu. Ich zmena bol veľký presklený portrál miesto dvoch balkónových dvier. Viac zmien alebo zásadné zmeny už narúšajú koncept vymyslený architektom Milanom Gregom Jakubom z www.formatateliler.sk , ktorý domy navrhuje pre nás tak, aby pôsobili naozaj harmonicky a celistvo. Každá väčšia zmena preto stojí financie za zapracovanie do projektu profesistami – statik, projektant, architekt…Zároveň predlžuje čas odovzdania projektu na stavebné povolenie a to je dobré si uvedomiť. Na ďalšom stretnutí sme im odovzdali projektovú dokumentáciu potrebnú na stavebné povolenie. Projekt si môžete u nás kúpiť aj samostatne bez podmienky stavby na kľúč u nás.

Koľko trvá stavba domu?

Stavba základného modulu (z konceptu rastúceho domu) trvá tri mesiace od podpisu zmluvy. Veľa ľudí si predstaví, že ak nás oslovia v januári, tak v marci budú bývať. Reálne to vyzerá tak, že orientačne mesiac tvoria prvé stretnutia, úpravy a dohadovanie sa, zapracovania zmien profesistami  do projektu a tiež osadenie objektu na pozemku, čo robievame my. Následne orientačne tri mesiace trvá vybavenie stavebného povolenia. U Michala a Karin to bolo pol roka! Po vydaní stavebného povolenia sa pristupuje k podpisu zmluvy o dielo a nastavení harmonogramu. Tiež sa urobia prvé objednávky materiálov, na ktoré sú dlhšie dodacie lehoty, napríklad okná. Zároveň sa nastavuje harmonogram, v ktorom sa plánujú ľudia na stavbu. Aj to môže ovplyvniť začatie stavby a jej priebeh. Sme ľudia. Stavať sa môže až po zhotovení základov, ktoré vám vieme zabezpečiť, alebo oslovíte na to inú stavebnú firmu.

Aké základy?

Karin a Michal využili na zhotovenie základovej dosky miestnu stavebnú firmu, doslova suseda z ulice. Na výber máte možnosti od najlacnejšej a najekologickejšej po štandardnú: železobetónové pätky, zemné vruty, základové pásy vyplnené penosklom a posledná základová doska. To, aké základy vybrať závisí od preferencií klienta, jeho rozpočtu a tiež od vyhodnotenia pozemku, svah, rovina a podložia stavebným inžinierom. Karin a Michal boli u nás na prvom stretnutí v Januári, no vydané stavebné povolenie a vyhotovené základy pre dom boli reálne až v októbri. V novembri sme nastúpili my. Hrubá stavba bola hotová za 20 dní práce.

Workshopy a tesári

Stavby realizujeme dvoma spôsobmi. Štandardne s tesármi a pracovníkmi, s ktorými spolupracujeme. Alebo potom za pomoci workshopov, ktoré lektorujeme a vedieme tak, aby sa účastníci naučili základný balík informácií a zručnosti k drevostavbe a zároveň sme dodržali vysokú kvalitu prevedenia prác na stavbe. Tieto workshopy sú však nesmierne náročné na organizáciu a samotnú realizáciu, preto ich neorganizujeme na každej stavbe. Je to skôr exhibícia, ktorou dokážeme šíriť informácie a zručnosti pre širokú verejnosť. U Michala a Karin sme sa dohodli, že chcú stavbu realizovať za pomoci workshopov, pretože sa sami chceli naučiť stavať drevodom. Zároveň bolo ich snom sami si postaviť dom. „Vedel som, že sám to možno nezvládnem a hlavne by to trvalo dlho. Zároveň som vedel, že ak oslovím klasickú stavebnú firmu s požiadavkou domu na kľúč, tak ma na stavbe prirodzene nebudú chcieť. S vami sa nám splnilo to, že sme dom stavali sčasti svojpomocne a pritom s odborníkmi,“ hovorí Michal Rachel.

Boli sme súčasťou stavby

„Najskôr sme uvažovali nad stavbou viac-menej na kľúč, ale počas toho, ako sme si pripravovali pozemok na budúcu stavbu a postavili svojpomocne záhradný domček sme sa rozhodli, že by sme radi priložili ruku k dielu a na stavbe sa čo najviac budeme podielať. Veľmi sme teda ocenili, že prístup Zuzky a Jančiho je flexibilný a mohli by sme byť súčasťou procesu hrubej stavby a zvyšok sme sa rozhodli už dokončiť sami. Dalo nám to naozaj veľa a ak k tomu príde, tak sa nebudeme vôbec báť postaviť ďalší domček svojpomocne,“ dopĺňa Karin Ráchel. Investori boli plne zapojení do stavby domu a mohli si tak odsledovať aj kvalitu prevedenia prác.

Celý priebeh stavby sme zaznamenali v seriáli vlogoch s množstvom technických informácií. Oplatí sa ich pozrieť na Yotube HomeReset.